Results Roundup
HomeAwayVenueTimeReferee
Monday 28 November 2022
Major Saturday
Sacred Heart Firhouse Clover34St. Mochtas FCKillinarden Hill, Tallaght19:30David Gallagher
Sunday 27 November 2022
Senior Sunday
Ballymun United23Liffey WanderersBallymun United Soccer Complex12:00Craig Foley
Colin Duffy
Dave Dunne
Senior Sunday 1
UCD AFC31Cherry OrchardBelfield11:00Philip Russell
Paul Tuite
Wayne Kelly
Premier Sunday
Knockmitten United FC12Blessington FCKnockmitten Park11:00Derek Kelly
Aungier Celtic22St. Francis FCWalkinstown Park11:00Graham McCarthy
Premier Sunday 1
Knocklyon United41Leixlip United FCVEC Grounds Terenure11:00Daragh Donovan
Liffeybank FC10Naas AFCSt Catherine's Park, Lucan11:00Fred Ruggier
Edenderry Town FC32Rathcoole BoysPaddy Maloney Park11:00Christopher Daly
Maynooth University Town FC41Marks Celtic FCNUI Astro Maynooth12:00Jack McGovern
Division Sunday 3
Garda AFC42Edenderry Town FCCopper Face Jacks Park11:00Daniel Gazzea
Mount Merrion FC41Spartak Dynamo FCUCD Fosters Ave.11:00Kate O'Brien
Division Sunday 3A
Whitehall Rangers23Rivervalley RangersPaddy Mahony Park Dublin Airport11:00Robert Redmond
Portmarnock AFC33Ballyfermot UnitedCarrickhill, Portmarnock11:00Damien Tolan
Permanent TSB Metropolitan Cup
Ayrfield United34Willow Park FCAyrfield Community Centre12:00Lee Duffy
Thomas Nolan
John McCarthy
Drumcondra FC13Kilnamanagh AFCBaskin Lane11:00Kevin Byrne
Ronan Daly
Claudiu Cimpoesu
Glenville FC31Ballyfermot UnitedPalmerstown Community School11:00Anthony Carey
Mick Hughes
Brendan O'Connor
Leixlip United FC23Hartstown Huntstown FCLeixlip Amenities Centre11:00Anthony Redmond
Jason Ray
Umre Akkilic
Rush Athletic FC01Dublin University AFCSt Catherine's Park, Rush11:00Dylan Redmond
Derek Rooney
Chris Murphy
TEK United FC14Greystones United AFCNew Road Stradbrook Blackrock11:00Warren Beasley
U19 Sun Championship
St. Francis FC22Bohemian FC YouthsJohn Hyland Park11:00Andrew Cleary
Home Farm FC32Wayside CelticWhitehall11:00Aaron O'Dowd
Stella Maris FC100Cherry OrchardPort Stadium, Richmond Road14:00Besim Bajrami
Saturday 26 November 2022
Major Saturday
Maynooth University Town FC02Bangor Celtic F.CNUI Astro Maynooth14:00Brian Tracey
Kilnamanagh AFC02UCD AFCNed Kelly Park14:00Philip Russell
Major Saturday 1
Railway Union33Aungier CelticPark Avenue, Sandymount12:30Declan Troy
Major Saturday 1A
Killester Donnycarney FC43Glenville FCHadden Park14:00Aaron O'Dowd
Finglas United Youth & Football02Portmarnock AFCLarney Park14:00Shane Bradshaw
Major Saturday 1B
Kilbarrack United30Fairview CY FCGreendale Road13:00Kate O'Brien
Dublin Hospitals FC30Pegasus/St. James AthPearse Park15:00Brendan O'Connor
Major Saturday 1C
Lucan United FC30SVS FCAirlie Heights14:00Daragh Donovan
Major Saturday 1D
Inchicore Athletic FC03Ballyfermot UnitedBernard Curtis Park14:00
Premier Saturday
Kilmore Celtic21Baldoyle UnitedOscar Traynor Development Centre13:30Craig Donohoe
FC Transylvania12MP FCALSAA Sports Complex14:00John McCarthy
Balbriggan FC42Manortown UnitedBremore All Weather15:00Aidan Moore
Premier Saturday 1
Mid Sutton Sportslink FC24Dublin Airport FCSportslink Complex12:00Besim Bajrami
Liffey Valley Rangers57Jobstown Celtic FCBallyowen Park14:00Alan Patchell
Confey FC41Finglas United Youth & FootballSt Catherine's Park, Castleknock14:00Karl O’Shea
Ashwood FC34Iveagh CelticCorkagh Park14:00Andrew Cleary
Division Saturday 3
Dublin Airport FC11Cloghertown United FCALSAA Sports Complex12:00John McCarthy
Enniskerry YC30Greenhills Greenpark FCBerryfield Park13:00Brian Whelan
Division Saturday 3B
Hartstown Huntstown FC31Dundrum FCHartstown Park Astro14:30Isreal Ibeanu
Kilcock Celtic FC12Monread FCThe Bawnogues15:00Warren Beasley
Ballyoulster United AFC22Oliver Bond CelticLoughlinstown Road, Celbridge15:00Declan Troy
Friday 25 November 2022
Senior Sunday
St. Mochtas FC31Maynooth University Town FCPorterstown Road19:45Paul Tuite
Dave Fitzsimons
Robert Redmond
Senior Sunday 1A
Newbridge Town FC03Usher CelticStation Road, Newbridge19:45Mick Hughes
Declan Troy
Patrick Donnelly
Inchicore Athletic FC32Dublin Bus FCBernard Curtis Park20:00Lee Duffy
Andrew Cleary
Chris Murphy
St. John Bosco23St. Kevins BoysBrickfield Astro20:00Anthony Redmond
Thomas Nolan
Brendan O'Connor
Major Sunday
Beechwood FC20Greenhills Greenpark FCIveagh Grounds19:30Anthony Carey
St. Pauls Artane33Trinity DonaghmedeAUL Complex20:00Claudiu Cimpoesu
Ballyoulster United AFC33Mid Sutton Sportslink FCLoughlinstown Road, Celbridge20:00Brian Tracey
Major Sunday 1
Park Celtic33Broadford Rovers FCDLR Astro Stepaside19:45Dylan Redmond
Stella Maris FC22Clondalkin CelticPort Stadium, Richmond Road20:00Wayne Kelly
Premier Sunday
Mount Merrion FC00Boyne Rovers AFCUCD Fosters Ave.19:45Frank Maguire
Premier Sunday 1
Peamount United90Terenure RangersGreenogue20:00Derek Kelly
Major Saturday 1B
Wicklow Rovers70Rosemount MulveyWhitegates19:45Leszek Adamczak
Division Saturday 3B
Dingle United43Lusk UnitedBroombridge All Weather19:15Laurence Cunningham
Permanent TSB Metropolitan Cup
Arklow Town FC01Castleknock CelticTravers Insurance Park, Arklow19:45Aaron O'Dowd
Craig Donohoe
Brian Whelan
Edenderry Town FC21Dunboyne AFCPaddy Maloney Park19:45Aidan O'Brien
David Gallagher
Craig Foley
Glebe North FC04Wayside CelticMarket Green19:45Colin Duffy
Dave Dunne
Kevin Byrne
Sheriff YC12Drogheda Town FCClontarf All Weather19:30Christopher Daly
Jason Ray
Daragh Donovan
Skerries Town FC20Crumlin United FCParklane19:45Derek Rooney
Brian Lawless Jr
Damien Tolan
St. Francis FC21Sacred Heart Firhouse CloverJohn Hyland Park20:00Peter Mahoney
Owen Murphy
Patrick McNeill
Templeogue United FC31Swords Celtic FCTymon All Weather / Tymon Grass19:45Ronan Daly
Karl O’Shea
Sahin Yasar
Tolka Rovers FC23Killester Donnycarney FCFrank Cooke Park19:45David Pender
John McCarthy
Adam Conroy
Senior Cup O'Neills Polikoff Cup
Kilcock Celtic FC41St. James GateThe Bawnogues19:45Kate O'Brien
Cabinteely FC52Leicester Celtic FCKilbogget Park19:30Umre Akkilic
U19 Sun Championship
Crumlin United FC12Larkview BoysCBS Captains Road20:00Luke Dunne
Corduff FC31Lucan United FCBlanchardstown IT20:00Niall Murray
Thursday 24 November 2022
Major Saturday
Wayside Celtic31St. Mochtas FCJackson Park19:45Brendan Clarke
Wednesday 23 November 2022
Senior Sunday
Home Farm FC02Bangor Celtic F.CWhitehall20:00Robert Redmond
Anthony Carey
Stuart Marry
Senior Sunday 1
Cherry Orchard13Greystones United AFCElmdale Crescent19:30John McCarthy
Anthony Redmond
Anthony Kearney
Permanent TSB Metropolitan Cup
Larkview Boys24St. Patrick's CY FCWhelan Park20:00Brian Tracey
Philip Russell
David Gallagher
Monday 21 November 2022
U19 Sun Championship
Larkview Boys42Mount Merrion FCWhelan Park20:00Daragh Donovan
Sunday 20 November 2022
FAI Intermediate Cup 2022/23
Glenville FC22Skerries Town FC*
Skerries Town FC win 2-4 after pens
Palmerstown Community School11:00David Gallagher
Mick Hughes
Jason Ray
Senior Sunday
Kilnamanagh AFC12Ballymun UnitedNed Kelly Park11:00Stuart Marry
Leszek Adamczak
Leo Linnie
Crumlin United FC20Malahide UnitedCBS Captains Road12:00Sean Boyd
John McCarthy
Craig Donohoe
Senior Sunday 1
UCD AFC40Collinstown FCBelfield11:00Brian Lawless Jr
Chris Murphy
Sahin Yasar
Senior Sunday 1A
Dublin Bus FC14Arklow Town FCColdcut11:00Shane Bradshaw
Senior Sunday 1B
Ardmore Rovers14Oliver Bond CelticWolfe Tone Community Centre11:00Umre Akkilic
Dublin University AFC23Kilmore CelticCollege Park11:00Patrick Donnelly
Major Sunday 1
Jobstown Celtic FC31Broadford Rovers FCJobstown Park11:00Brendan Clarke
Premier Sunday
Blessington FC53Home Farm FCCrosschapel, Blessington11:00Aidan Moore
Knockmitten United FC21St. Francis FCKnockmitten Park11:00Isreal Ibeanu
Castleknock Celtic04Cabinteely FCSt Catherine's Park, Castleknock11:00Graham McCarthy
Boyne Rovers AFC40Aungier CelticParkview, Drogheda11:00Kevin Byrne
Premier Sunday 1
Rathcoole Boys35Terenure RangersFrank Cox Park14:00Warren Beasley
Division Sunday 3
SVS FC22McKelvey CelticCore Credit Union Park Loughlinstown11:00Michael Dolan
Knocklyon United33Mount Merrion FCVEC Grounds Terenure11:00Robert Redmond
Iveagh Celtic22Ballyoulster United AFCStannaway Park11:00Derek Kelly
Finglas United Youth & Football11Spartak Dynamo FCKildonan Road11:00Besim Bajrami
Edenderry Town FC32Shankill FCPaddy Maloney Park11:00Aaron O'Dowd
Division Sunday 3A
Portmarnock AFC24Rivervalley RangersCarrickhill, Portmarnock11:00Laurence Cunningham
Baldoyle United21Ballyfermot UnitedDonaghmede Park11:00Damien Tolan
Whitehall Rangers22St. John VianneyPaddy Mahony Park Dublin Airport11:00Daniel Gazzea
U19 Sun Championship
Skerries Town FC07Corduff FCParklane11:00Alan Patchell
Rush Athletic FC14St. Francis FCSt Catherine's Park, Rush11:00Thomas Nolan
Saturday 19 November 2022
FAI Intermediate Cup 2022/23
Casement Celtic03St. Patrick's CY FC14:00
Leeside AFC06Willow Park FC14:00
Major Saturday
Ballymun United32Wayside CelticBallymun United Soccer Complex14:00Brian Lawless Jr
Maynooth University Town FC16UCD AFCNUI Astro Maynooth14:00Peter Mahoney
Kilnamanagh AFC43Bluebell UnitedNed Kelly Park14:00Daragh Donovan
Major Saturday 1
St. John Bosco21Liffey WanderersBenmadigan Road14:00Stuart Marry
Major Saturday 1A
UCD AFC10Portmarnock AFCBelfield12:00Leszek Adamczak
Glenville FC33Dublin Bus FCPalmerstown Community School13:00Warren Beasley
Templeogue United FC22Collinstown FCTymon All Weather / Tymon Grass14:00Ronan Daly
Verona FC01Skerries Town FCCoolmine14:00Patrick Donnelly
TEK United FC01Finglas United Youth & FootballNew Road Stradbrook Blackrock14:00Umre Akkilic
Major Saturday 1C
Tallaght Town AFC23Raheny UnitedCore Credit Union Park Loughlinstown12:00Paul Tuite
Usher Celtic22Drumcondra FCIrish War Memorial Gardens, Islandbridge12:00Lee Duffy
St. Pauls Artane09Rush Athletic FCMcAuley Park, Pitch No 214:00Colin Duffy
Lucan United FC40Dunboyne AFCAirlie Heights14:00Shane Bradshaw
Major Saturday 1D
Kingswood Castle FC24Ballyfermot UnitedWhelan Park17:00Chris Murphy
Inchicore Athletic FC42Lorcan Celtic FCBernard Curtis Park17:00Robert Redmond
Premier Saturday
MP FC13Larkview BoysGrangegorman DIT Astro12:30Declan Troy
Swords Celtic FC53FC TransylvaniaBalheary Resevoir14:00Andrew Murphy
Manortown United03Terenure Rangers5 Acres, Limekiln Lane14:00Sahin Yasar
Baldoyle United13Seafordrock UnitedBrookestone Road, Baldoyle14:00Robbie Costello
Premier Saturday 1
Glasnevin FC13Liffey Valley RangersAlbert College Park12:30Ben McEvoy
Jobstown Celtic FC05Mid Sutton Sportslink FCJobstown Park13:00Alan Patchell
Finglas United Youth & Football16Ashwood FCLarney Park14:00Besim Bajrami
Division Saturday 3
Greenhills Greenpark FC12Castleknock CelticGreenhills Park12:30Dave Fitzsimons
Enniskerry YC12Balscadden FCBerryfield Park13:00Brian Whelan
Rosemount Mulvey33Sallynoggin/Pearse FCRosemount Park14:00John McCarthy
Rivervalley Rangers31Hyde Park FCAUL Complex14:00Karl O’Shea
Division Saturday 3A
Balrothery FC52Liffeybank FCRingcommons Sports Centre13:00Damien Tolan
Sallynoggin/Pearse FC43Rathcoole BoysPearse Park14:00Isreal Ibeanu
Knockmitten United FC41Mourne CelticKnockmitten Park14:00Frank Maguire
Division Saturday 3B
Whitehall Rangers14Dingle UnitedPaddy Mahony Park Dublin Airport12:00Laurence Cunningham
Dundrum FC21Oliver Bond CelticMeadowbrook Park14:00Michael Dolan
Kilcock Celtic FC30Blessington FCThe Bawnogues15:00Derek Kelly
Friday 18 November 2022
FAI Intermediate Cup 2022/23
Swords Celtic FC14Home Farm FCBalheary Resevoir20:00Colin Duffy
Aidan O'Brien
Wayne Kelly
Kilbarrack United32Ayrfield UnitedGreendale Road19:30Peter Mahoney
Owen Murphy
Brian Tracey
Senior Sunday 1
Edenderry Town FC02Sacred Heart Firhouse CloverPaddy Maloney Park19:45Padraig Marsh
Anthony Kearney
Aidan Moore
St. Francis FC20Tolka Rovers FCJohn Hyland Park20:00Mick Hughes
Declan Troy
Patrick McNeill
Senior Sunday 1A
Newbridge Town FC80Larkview BoysStation Road, Newbridge19:45Craig Donohoe
Robert Redmond
Lee Duffy
Templeogue United FC30Leixlip United FCTymon All Weather / Tymon Grass19:45Paul Tuite
Leszek Adamczak
Anthony Carey
Inchicore Athletic FC42St. John BoscoBernard Curtis Park20:00Daragh Donovan
Dave Fitzsimons
Kevin Byrne
Major Sunday
Blackrock College AFC11Enniskerry YCStradbrook19:30Karl O’Shea
Trinity Donaghmede26MP FCFr. Collins Park, Donaghmede19:45Adam Conroy
Ratoath Harps FC02Ballyoulster United AFCCHC Park, Ratoath20:00Andrew Murphy
Major Sunday 1
St. James Gate00Stella Maris FCIveagh Grounds19:45Brendan Clarke
Clondalkin Celtic21Celbridge TownColdcut Astro20:00Sean O'Connor
Premier Sunday
Mount Merrion FC70Verona FCUCD Fosters Ave.19:45Umre Akkilic
Premier Sunday 1
Peamount United50Maynooth University Town FCGreenogue19:45Luke Dunne
Naas AFC60Marks Celtic FCNaas Sports Centre, Caragh Road19:45Craig Foley
Division Sunday 3
Wayside Celtic10Garda AFCJackson Park19:45Brian Whelan
Division Sunday 3A
Derry Rovers20Loughshinny UnitedBrians Park, Edenderry19:45Graham McCarthy
Major Saturday 1D
Blackrock College AFC21Newbridge Town FCStradbrook19:45Leo Linnie
Division Saturday 3
Dingle United40Esker Celtic FCGrangegorman Grass20:00Besim Bajrami
Division Saturday 3B
Lusk United01Ballyoulster United AFCRathmore Road, Lusk19:45Derek Rooney
Wednesday 16 November 2022
Senior Sunday
Malahide United13Ballymun UnitedGannon Park19:45Declan Troy
Andrew Cleary
Patrick McNeill
Senior Sunday 1B
Kilmore Celtic52Ardmore RoversOscar Traynor Development Centre19:30Andrew Murphy
Stuart Marry
Jason Ray
Drogheda Town FC41Sheriff YCMarian Park19:45Liam McGuirk
Aidan O'Brien
Damien Tolan
Total : 153